کِرم قانون قانونی نگهبان انتخابات قوه قضائیه

کِرم: قانون قانونی نگهبان انتخابات قوه قضائیه قانون اساسی انتخابات شورا انتخابات شوراها انتخابات ریاست جمهوری

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی اسامی تعدادی از مدیران دولتی در گزاش تخلفات ارسالی به قوه‌قضاییه وجود دارد/ بی

سخنگوی شورای نگهبان از ارسال گزارش تخلفات انتخابات ریاست جمهوری به قوه‌قضاییه خبرداد و گفت: اسامی تعدادی از مدیران دولتی در این گزارشات وجود دارد.

اسامی تعدادی از مدیران دولتی در گزاش تخلفات ارسالی به قوه‌قضاییه وجود دارد/ بی

کدخدایی: اسامی تعدادی از مدیران دولتی در گزاش تخلفات ارسالی به قوه قضاییه وجود دارد/ بیشترین شکایت از سوی نامزد غیردولت بوده است

عبارات مهم : قانون

سخنگوی شورای نگهبان از ارسال گزارش تخلفات انتخابات ریاست جمهوری به قوه قضاییه خبرداد و گفت: اسامی تعدادی از مدیران دولتی در این گزارش ها وجود دارد.

به گزارش عباسعلی کدخدایی در نخستین نشست خبری خود بعد از انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این پرسش که آیا به پرونده متخلفان انتخابات پیگیری شده است و آیا در این بین مدیران دولتی هستند، گفت: در مورد تخلفات طبق روال جاری گزارشات به ترتیب جهت قوه قضائیه ارسال کردیم تعدادی از مدیران دولتی هم در این گزارشات هستند. البته قضاوت در مورد تخلفات کار ما نیست و فقط باید آن را جهت قوه قضائیه ارسال کنیم. از دوستانم در شورای نگهبان پیش از آمدن به جلسه پرسیدم و گفتم گزارشات را جهت قوه قضائیه فرستادیم.

اسامی تعدادی از مدیران دولتی در گزاش تخلفات ارسالی به قوه‌قضاییه وجود دارد/ بی

اصرار داشتیم انتخابات نباید بعد از ساعت ۱۲ ادامه یابد/ وزارت کشور همراهی کرد

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا بعد از ساعت ۱۲ شب از کسانی که در شعب بودند آرا اخذ نشد و آیا درخواست وزیر کشور در مورد پذیرش آرا تنها با کد ملی که صبح مطرح شده است بود شب مورد موافقت قرار گرفت، گفت: این طور نبود. انتخابات باید طبق قانون روز جمعه برگزار شود. ما در تمام ادوار این مسئله را داشتیم که بعد از ساعات قانونی اخذ رای با تمدید به بعد از ۱۲ هم انتقال یافته می شد. ما اصرار داشتیم نباید این کار صورت گیرد ولی هربار به بهانه ای این کار می شد. یک بار جهت هر لحظه قانون باید اجرا شود. این بار با هماهنگی وزارت کشور این اقدام صورت گرفت و جا دارد از وزیر کشور جهت این کار تقدیر کنم.

سخنگوی شورای نگهبان از ارسال گزارش تخلفات انتخابات ریاست جمهوری به قوه‌قضاییه خبرداد و گفت: اسامی تعدادی از مدیران دولتی در این گزارشات وجود دارد.

این ادامه داد: از جهت حقوقی اگر انتخابات دوازده و یک دقیقه ادامه داشته باشد خلاف هست. البته در سوابق گذشته این اتفاق افتاده و ما در این عنوان با وزارت کشور مناقشه داشتیم ولی این بار قانون باید اجرا می شد.

تمدید انتخابات با وزارت کشور است

کدخدایی گفت: اینکه می گویند صبح تقاضای تمدید مطرح شد کذب است و تمدید انتخابات با وزارت کشور است.

اسامی تعدادی از مدیران دولتی در گزاش تخلفات ارسالی به قوه‌قضاییه وجود دارد/ بی

درخواست ثبت کدملی در ساعت ۸ شب ارائه شد نه صبح

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: در مورد دستگاه ثبت مشخصات سجلی افراد هم طبق قانون باید مشخصات افراد ثبت شود. آیین نامه اجرایی این عنوان را خود هیات وزیران داده هست. در غروب روز رای گیری حدود ساعت ۸ شب وزیر کشور گفت با صف های طولانی مواجه هستیم اگر اجازه بدهید فقط کد ملی ثبت شود که به روند رای گیری سرعت ببخشد بعد این درخواست صبح مطرح نشد و حدود ساعت ۸ شب بود.

سخنگوی شورای نگهبان از ارسال گزارش تخلفات انتخابات ریاست جمهوری به قوه‌قضاییه خبرداد و گفت: اسامی تعدادی از مدیران دولتی در این گزارشات وجود دارد.

او تاکید کرد: در قانون تصریح شده است که اطلاعات سجلی باید ثبت شود جهت همین ما باید هیات مرکزی را تشکیل می دادیم که عنوان را بررسی حقوقی کنیم. این مساله هم حدود دو ساعت وقت برد و چند دقیقه بعد از ساعت ۱۰ شب به نتیجه رسیدیم که ثبت کد ملی می تواند مکفی باشد این را بلافاصله به وزیر کشور اعلام کردیم بنابراین فاصله درخواست تا پاسخ حدود ۲ ساعت بود.

کدخدایی در ادامه در پاسخ به این که مباحثی مبنی بر تخلف عده ای مربوط به یک کاندیدا مطرح شد که اعلام کردید گزارش آن به قوه قضائیه رسیده است آیا قوه قضائیه اقدامی صورت داده هست، گفت: گزارش ها را جهت قوه قضائیه فرستاده ایم و مراجع پیگیری مقرر شد که نسبت به آن اقدام کند. در صورت اقدام گزارش آن را ارائه خواهیم داد.

اسامی تعدادی از مدیران دولتی در گزاش تخلفات ارسالی به قوه‌قضاییه وجود دارد/ بی

گزارشی مبنی بر استفاده از سپرده های موسسات مالی در تبلیغات انتخاباتی روحانی به دست ما نرسیده

او در رابطه با اینکه بعضی موسسات اعتباری شایعه کردند که سپرده ها را خرج تبلیغات روحانی شده است است گفت: در این رابطه گزارشی به دست ما نرسیده است و اگر مستنداتی وجود دارد باید ارائه شود.

سخنگوی شورای نگهبان در باره شرح تخلفات انتخاباتی گفت: مواردی که به دست ما رسیده است از جمله نرساندن تعرفه، دیر شروع شدن رای گیری، تبلیغات خارج از وقت مقرر از مواردی بود که در گزارش ها وجود داشت و در بیانیه شورای نگهبان نسبت به این مساله گزارش کامل داده شده است است.

احراز جرم و تخلف انتخاباتی بر عهده قوه قضاییه است

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به بررسی نهایی آیا محرز شد تخلفاتی رخ داده است گفت: تخلف باید در محکمه قضایی پیگیری شود. احراز جرم و تخلف بر عهده قوه قضائیه است و شورای نگهبان در صورت بروز تخلف می تواند ورود کند و از روند جلوگیری کرده و یا آن را ابطال کند.

او در رابطه با اینکه آیا امکان پذیر است که نظارت بر انتخابات شورا از مجلس گرفته شود، گفت: جلسات زیادی را هیات نظارت بر انتخابات شوراها داشته اند و پرسشها زیادی در بحث انتخابات شوراها وجود داشت. اینکه چه اقدامی صورت گیرد به اصلاح قانون شوراها بستگی دارد و اصلاح این قانون از طریق قانون عادی وجود دارد.

کدخدایی در ادامه راجع به بررسی جزء ۵ بند ۱۰ سیاست های کلی انتخابات گفت: به وقت انتخابات رسیدیم و اقدام خاصی صورت نگرفت و امیدواریم اکنون با توجه به نظر کارشناسان بتوانیم به این مساله پیگیری کنیم. آنچه در جزء ۵ بند ۱۰ در آمده، رجل سیاسی مذهبی و مدیر و مدبر بودن مدنظر واقع شده است است و با توجه به اینکه اصل ۱۵ صلاحیت را به شورای نگهبان داده است می تواند در آن زمینه اعلام نظر کند. البته یکی از اعضای شورای نگهبان درخواست عوض کردن آن را داشته است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به اینکه بیشترین تخلف از سمت کدام کاندیدا بوده هست، گفت: بهتر است این گونه بگوییم که بیشترین شکایت از طرف کدام طرف صورت گرفته که باید بگویم از سوی نامزد غیردولت بوده است.

او در بخش دیگری از این نشست خبری خود با اشاره به گزارش مصوبات شورای نگهبان عنوان کرد: طرح اصلاح ماده یک قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت بعد از بررسی مغایر با موازین شرع و قانون اساسی آشنا نشد. همچنین عدم مغایرت لایحه موافقات حمل و نقل دریایی بین دولت جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران و دولت کره با موازین شرع و قانون اساسی اعلام شد.

کدخدایی با اشاره به اینکه لایحه هوای پاک در چند مورد با ایراداتی مواجه شده است بود گفت: در تبصره یک ماده ۳ گفته شده است که باید این لایحه به وسیله دولت ارائه شود و اگر منظور طرح آن است محدود کردن اختیارات مجلس محسوب می شود و مغایر اصل ۷۴ قانون اساسی هست. در ماده ۱۱ نیز ایهام وجود دارد که ذینفع حق شکایت به مراجع قضایی را ندارد و بعد از برطرف ابهام در این مورد اظهار نظر خواهد شد.

او ادامه داد: در ماده ۳۱ نیز واژه برخورد ابهام دارد و بعد از برطرف ابهام اظهارنظر خواهد شد. بنابراین از جهات گفته شده است لایحه هوای پاک واجد ایراد بود و جهت اصلاح به مجلس ارسال شد.

سخنگوی شورای نگهبان یاد آور شد: علاوه بر این دو موافقتنامه انتقال محکومان میان کشور عزیزمان ایران و قزاقستان و کشور عزیزمان ایران و کره نیز طبق روال مغایرت هایی با شرع داشت که قرار شد در نوبت های بعدی به مجلس اعلام شود.

کدخدایی در مورد بند الحاقی تبصره ۱۳ لایحه بودجه سال ۹۶ گفت: طبق نامه مدیر مجلس این تبصره از قلم افتاده بود بعد به معنی اصلاحیه نیست. جهت همین از سوی شورای نگهبان مغایر با موازین شرع وقانون اساسی آشنا نشد .

او با اشاره به اینکه لایحه مجازات استفاده کنندگان غیرمجاز آب و برق و تلفن و فاضلاب و گاز نیز مغایر با موازین آشنا نشده است گفت: طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد نیز که دو نوبت قبل نیز ارسال شده است بود مواجه با ایراداتی بود که علی رغم اصلاحاتبه عمل آمده نیز اعضای شورای نگهبان این اصلاحات را کافی ندانستند و این مورد نیز به مجلس ارجاع شد.

واژه های کلیدی: قانون | قانونی | نگهبان | انتخابات | قوه قضائیه | قانون اساسی | انتخابات شورا | انتخابات شوراها | انتخابات ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs